Date: 12 – 15 June 2024. K-Day 2024 is just around the corner, and this year we look forward to be hosted by St Andrew’s College, DSG and Prep.

We are looking forward to having our parents and broader Kingswood community come and support our pupils as they take on St Andrew’s College, St Andrew’s Preparatory School and the Diocesan School for Girls in the much-anticipated annual derby between our schools.

While K-Day will culminate in the rugby clash between the 1st XV Rugby teams of Kingswood and St Andrew’s College and the 1st Girls Kingswood and DSG Netball teams on Saturday, the days preceding will have Makhanda buzzing from the sporting fields (hockey, rugby, golf) to the courts (squash and netball), the debating halls to the music departments.

It’s a week to celebrate sportsmanship, friendships and the spirit of camaraderie and fun as the power of sport brings us all together.

K-Day also heralds the coming together of Old Boys and Girls from all three schools and we look forward to welcoming all our other visitors to our small town.

A brief highlight of what is coming up in the week:

Tuesday 11 June:

JUNIOR GOLF
09:00h: Junior Teams Golf (Belmont Golf Club)

Wednesday 12 June:

SQUASH
Junior Squash: 13h30 (SAC Courts)
Senior Squash: 15h30 (SAC Courts)

DEBATING
14h00: Junior Debate (Venue TBC)
15h30: Senior Debate (Venue TBC)

JUNIOR SCHOOL CHESS
16h00: Junior Chess (Venue TBC)

SENIOR SCHOOL CHESS
16h30: Senior Chess Team (SAC Library)

MUSIC CONCERT
19h00: Combined Music Concert (SAC Centenary Hall)

Thursday 13 June:

REUNIONS
Classes of 1984, 1994, 2004 and 2014. Click here for details and bookings.

SENIOR BOYS’ HOCKEY
13h00 – 18h00: All Teams (Webster and Hodgson Fields)
18h00: 1 XI Boys Hockey vs SAC 1st XI (Webster Field)

LEGENDS GOLF DAY
11h00 – Belmont Golf Club. Click here to find out more about this event.

Friday 14 June:

REUNIONS
Classes of 1984, 1994, 2004 and 2014. Click here for details and bookings.

SENIOR TEAM GOLF
08h00: Belmont Golf Club

JUNIOR BOYS, JUNIOR AND SENIOR GIRLS HOCKEY
08h00 – 13h15: All Teams (Webster and Hodgson Fields)
12h30: u13A Boys Hockey vs Prep (Webster Field)
13h15: u13A Girls Hockey vs DSG (Webster Field)
17h30: Grade 8 Dance (Webster Field)
18h00: 1st XI Girls Hockey vs DSG (Webster Field)

WAR CRIES
19h30: War Cries on City Lords

Saturday 17 June:

JUNIOR RUGBY
08h30 – 11h10: Junior Boys Rugby (Prep: Fairlawn)
11h10: u13A Boys Rugby vs Prep

JUNIOR NETBALL
08h30 – 09h30: U7, U8, U9A and u9B (Prep: Fairlawn)
08h00 – 10h15: Junior Girls Netball (DSG Courts)
10h15: u13A Girls Netball vs DSG (DSG Courts)

SENIOR NETBALL
09h00 – 13h15 (DSG Courts and Webster Field)
13h15: Girls 1st Team Netball vs DSG (Webster Field)

SENIOR RUGBY
09h00 – 15h30: Senior Boys Rugby (SAC: Lower and Knowling Fields)
15h30: Boys 1st XV Rugby vs SAC (SAC: Lower Field)