Senior School Calendar

May 2024

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
  • WEEK 2
  • Grade 9 Assessment Feedback (Registered Grade 9s)
  • SENIOR SCHOOL THEME : The Marks of a Man
  • WORKERS' DAY
  • MANAGEMENT MEETING (AMR)
  • Academic Awards Assembly (Mrs van Molendorff) (Dress: Greys & Blazers)
  • HOD MEETING (Museum)
  • WORKERS' DAY SUPPORT STAFF TEA
  • SPORT COACHES' WORKSHOP (Wyvern)
2
  • WEEK 2
  • Grade 9 Assessment Feedback (Registered Grade 9s)
  • Grade 10 & 11 Accounting outing to Gqeberha (return 15:00)
  • ADVANCEMENT MEETING WITH HEADS (AMR)
  • Prefects' Meeting (Museum)
  • Sports Captain's Workshop (Museum) (until 14:00)
  • Bryce Dekker Subject Choice Assessment Feedback to Gr 9s & Parent (CLT)
  • Debating (until 19:00)
  • Squash League : KC1 vs EXP (Rhodes)
  • Concert Band & Senior Strings Rehearsal (until 20:30)
  • Senior Choir Rehearsal (until 21:00)
3
  • WEEK 2
  • WORLD PRESS FREEDOM DAY
  • Netball : EC Trials (U14/U15) (Komani)
  • Chapel
  • School Announcements, Hymn Practices & Staff Meeting / Development (until 13:00)
  • Netball : vs Pearson (H)
  • Hockey : Boys vs Pearson (2nd, U16B & U14B) (H) (until 18:00)
  • KJPA MOONLIT MARKET (Wyvern)
4
  • Music School Staff Development Workshop (off campus)
  • Netball : EC Trials - Komani (U16 & U17) (A)
  • Debating : RDL Junior Rounds (until 17:00)
  • Grade 10 & 11 Mary Waters Maths Project : Session 1 (until 12:00)
  • Rugby : vs Pearson (H)
  • Hockey : Girls vs Pearson (All teams) (H)
5
  • Academic Detention
  • Debating : RDL Junior Rounds (until 13:30)
  • Gane House Braai (until 14:00)
  • Jagger House Braai (until 14:00)
  • Tour Fundraising Concert - Concert Band (Commem) (Band to meet at 13:30 for set-up)
  • Chapel : Jacques House (Dress: Tracksuits)
6
  • Exams : Grade 12 (Commence)
  • WEEK 1
  • Flag Raising : Wood
  • Grade 11 Life Science Field Trip (Kelly's Beach, Port Alfred) (until 13:00)
  • Grade 12 Physical Science P1, Economics & Drama Theory Exam (until 10:30)
  • LEADCOM (College Head's Study)
  • HOUSEPERSONS MEETING (CMR)
  • Debating (until 19:00)
  • Speakers Club (until 19:00)
7
  • WEEK 1
  • Exams : Grade 12
  • Senior Strings & Senior Choir Rehearsal (until 08:00)
  • STAFF MEETING (Staffroom)
  • Grade 12 Afrikaans P1 & isiXhosa P1 Exam (until 10:30)
  • Grade 12 French P1 Exam (until 13:30)
  • Cycle Test (until 13:00)
  • Heads & Deputies of School meet with the Heads (AMR)
  • Interact Meeting
  • SPORTS SUB-COMMITTEE MEETING (Wyvern)
  • Squash League : KC2 vs KC Staff (H) and KC3 vs DSG1 (A)
  • Confirmation Class (CLT)
8
  • WEEK 1
  • Exams : Grade 12
  • Grade 12 CAT Prac (Lab 2) & IT Prac (Lab1) Exam (until 11:30)
  • Grade 12 History P1 Exam (until 10:30)
  • Assembly (Mr Grové)
  • Hockey : Boys vs Grey (1st, U16A & U14A) (A) and (2nd & U16B) (H) (until 18:00)
  • MANCO (Museum)
  • Netball : U15 vs VGHS (A)
9
  • WEEK 1
  • ASCENSION DAY
  • Exams : Grade 12
  • Chapel : Ascension Day Service (Full School) (Dress: Greys & Blazers)
  • Grade 12 Business Studies Exam (until 10:30)
  • Grade 11 George Dickerson Reading Project (until 10:40)
  • Prefects' Meeting (Museum)
  • SA Maths Olympiads (Round 2) (until 15:00)
  • HR SUB-COMMITTEE (Museum)
  • Sundowner Concert (Music School)
  • Debating (until 19:00)
  • Squash League : KC1 vs Wyverns (H)
  • Concert Band & Senior Strings Rehearsal (until 20:30)
  • Senior Choir Rehearsal (until 21:00)
10
  • WEEK 1
  • Exams : Grade 12
  • Chapel (Grade 8 Meeting)
  • Grade 12 Mathematics P1 Exam (until 10:30)
  • Hockey : Boys vs Pearson (1st, U16A & U14A) (H) (until 18:00)
  • Enviro Club
  • FOUNDATION SUB-COMMITTEE (OK Club Boardroom)
  • HERITAGE SUB-COMMITTEE MEETING (OK Club Boardroom)
  • KWAM (Kids With a Mission)
  • SCA (Student Christian Association)
11
  • Ballroom Dancing Interschools Competition (Gqeberha) (until 20:00)
  • Debating : RDL Junior Semis and Finals (until 14:00)
  • Netball : Sarah Baartman Championship (TBC)
  • Hockey : Girls vs Alexander Road (A) (until 14:00)
  • Netball : vs Brandwag (H)
  • Rugby : vs Brandwag (H)
12
  • INTERNATIONAL NURSES DAY
  • MOTHER'S DAY
  • Squash : EP Trials Round 3 - Gqeberha (All Ages) (A)
  • Academic Detention
  • Hockey : Spar Challenge (H) (until 17:00)
  • Soweto String Quartet Workshop (Monument) (until 12:00)
  • Soweto String Quartet Concert (Monument) (until 16:00)
  • Chapel : Jagger House (Dress: Tracksuits)
13
  • Exams : Grade 12
  • WEEK 2
  • Flag Raising : Chubb
  • Grade 8 Camp : Two Rivers Trail (Boys depart)
  • Grade 12 Physical Science P2 & Maths Lit P1 Exam (until 10:30)
  • LEADCOM (College Head's Study)
  • SAC/DSG Music Festival (Solo Section) (until 12:00)
  • HOUSEPERSONS MEETING (CMR)
  • FINCOM (Museum)
  • Netball : vs PJO (A)
  • Debating (until 19:00)
  • Speakers Club (until 19:00)
  • Squash League : KC4 vs GCJ1 (A)
  • TENNIS COACHES' MEETING (Sports Office)
14
  • WEEK 2
  • Exams : Grade 12
  • Concert Band, Senior Strings & Senior Choir Rehearsal (until 08:00)
  • STAFF MEETING (Staffroom)
  • Grade 12 Art Theory, Accounting P1 & EDG P1 Exam (until 10:30)
  • SAC/DSG Music Festival (Solo Section) (until 12:00)
  • Wesley House meeting
  • Grade 12 Accounting P2 Exam (until 12:30)
  • Grade 12 EGD P2 Exam (until 13:30)
  • Cycle Test (until 13:00)
  • Heads & Deputies of School meet with the Heads (AMR)
  • Grade 8 Camp : Two Rivers (Boys return)
  • Interact Meeting
  • BOARDING SUB-COMMITTEE MEETING
  • Squash League : KC2 vs GC3 (A) and KC3 vs KC Staff (H)
  • WYVERN COMMITTEE MEETING (Wyvern)
  • Confirmation Class (CLT)
15
  • WEEK 2
  • Exams : Grade 12
  • INTERNATIONAL DAY OF FAMILIES
  • Grade 8 Camp : Two Rivers (Girls depart)
  • Grade 12 English P1 Exam (until 10:30)
  • MANAGEMENT MEETING (AMR)
  • SAC/DSG Music Festival (Solo Section) (until 12:00)
  • Assembly (Mr Spring)
  • Hockey : Boys vs Alexander Road (A) (until 18:00)
  • COMMUNITY ENGAGEMENT MEETING (CMR)
  • Wesley House Mother's Day Celebration
  • Netball : U16 vs PJO (A)
  • Interact APD Tea (Museum)
16
  • WEEK 2
  • Exams : Grade 12
  • Grade 12 English P1 & Geography P1 Exam (until 10:30)
  • Grade 11 George Dickerson Reading Project (until 10:40)
  • Grade 12 Geography P2 Exam (until 13:30)
  • Prefects' Meeting (Museum)
  • Chess Club vs Teachers Challenge (Dold Block) (until 13:45)
  • Grade 8 Camp : Two Rivers (Girls return)
  • Debating (until 19:00)
  • Squash League : KC1 vs OAKS (SAC)
  • Concert Band & Senior Strings Rehearsal (until 20:30)
  • Senior Choir Rehearsal (until 21:00)
17
  • WEEK 2
  • Exams : Grade 12
  • KINGSWOOD GOLF DAY : JOHANNESBURG
  • Chapel
  • Grade 12 Afrikaans P2 & isiXhosa P2 Exam (until 10:30)
  • Grade 12 French P2 Exam (until 13:30)
  • School Announcements, Hymn Practices & Staff Meeting / Development (until 13:00)
  • Netball : vs Port Rex (H)
  • Hockey : Boys vs Victoria Park (H) (until 18:30)
  • KWAM (Kids With a Mission)
  • SCA (Student Christian Association)
18
  • Debating : RDL Senior Trials
  • Netball : EC Final Trials (TBC)
  • Surf Club
  • Grade 10 & 11 Mary Waters Maths Project : Session 2 (until 12:00)
  • Rugby : vs Port Rex (H)
  • Senior Choir Camp to Craig Doone (depart)
19
  • Debating : RDL Senior Trials
  • PENTECOST SUNDAY
  • Chapel : Commem Methodist Church (Dress: Greys & Blazers)
  • Grade 10 Camp (depart)
  • Academic Detention : Mrs Fenn-Bridger
  • Senior Choir returns from Craig Doone
20
  • Exams : Grade 12
  • Grade 10 Camp (A)
  • MARKETING : ZAMBIA
  • WEEK 1
  • Flag Raising : Gane
  • Grade 12 Life Science & Music P1 Exam (until 10:30)
  • LEADCOM (College Head's Study)
  • Grade 12 Life Science Prac & Music P2 Exam (until 13:00)
  • HOUSEPERSONS MEETING (CMR)
  • Debating (until 19:00)
  • Speakers Club (until 19:00)
  • Squash League : KC4 vs GC4 (A)
21
  • Grade 10 Camp (A)
  • MARKETING : ZAMBIA
  • WEEK 1
  • Exams : Grade 12
  • INTERNATIONAL TEA DAY
  • Concert Band, Senior Strings & Senior Choir Rehearsal (until 08:00)
  • STAFF MEETING (Staffroom)
  • Grade 12 Life Orientation Exam (until 10:30)
  • Cycle Test (until 13:00)
  • Grade 10 Camp (return)
  • Heads & Deputies of School meet with the Heads (AMR)
  • ICDP Trust AGM
  • Interact Meeting
  • ACADEMIC SUB-COMMITTEE MEETING (Snr Staffroom)
  • Squash League : KC Staff vs DSG1 (A) and KC2 vs SAC3 (H) and KC3 vs GC3 (A)
  • Confirmation Class (CLT)
22
  • MARKETING : ZAMBIA
  • WEEK 1
  • Exams : Grade 12
  • INTERNATIONAL DAY FOR BIODIVERSITY (Life Sciences)
  • HEALTH & SAFETY COMMITTEE (AMR)
  • Grade 12 Maths Lit P2 Exam (until 10:30)
  • Assembly (Mrs van Molendorff)
  • MANCO (Museum)
  • Grade 12 Further Studies : English Exam (until 16:00)
  • Netball : 1st, 2nd & 3rds vs DSG (A)
  • IAM360 Webinar (Grade 11)
23
  • MARKETING : ZAMBIA
  • WEEK 1
  • Exams : Grade 12
  • Grade 12 Mathematics P2 Exam (until 10:30)
  • Grade 11 George Dickerson Reading Project (until 10:40)
  • Prefects' Meeting (Museum)
  • Sundowner Concert (Music School)
  • Debating (until 19:00)
  • Concert Band & Senior Strings Rehearsal (until 20:30)
  • Senior Choir Rehearsal (until 21:00)
24
  • WEEK 1
  • Exams : Grade 12
  • MARKETING AND OK CLUB FUNCTION : ZAMBIA
  • Chapel (Grade 10 Meeting)
  • Grade 12 CAT Theory & IT Theory Exam (until 10:30)
  • Grade 12 History P2 Exam (until 10:00)
  • Netball : vs Grens (A)
  • Enviro Club (until 16:30)
  • Hockey : Boys vs Westering (A) (until 18:30)
  • KWAM (Kids With a Mission)
  • SCA (Student Christian Association)
25
  • MARKETING AND KINGSWOODIAN CLUB GOLF DAY : ZAMBIA
  • Rugby : vs Muir (A)
  • Hockey : Girls vs Framsby (H) (until 13:30)
26
  • ALDERSGATE & TRINITY SUNDAY
  • Tennis : Boys Bailey Cup (H) and Girls Luden Cup (DSG) (Top 2 per age group)
  • Deep Sea Fishing Enrichment (until 13:30)
  • Academic Detention : Mrs Gowar
  • Chapel : Wesley House (Dress: Tracksuits)
27
  • Exams : Grade 12 (End)
  • WEEK 2
  • Flag Raising : Jagger
  • Grade 12 English P2 Exam (until 10:30)
  • LEADCOM (College Head's Study)
  • HOUSEPERSONS MEETING (CMR)
  • Grade 12 Further Studies : Maths Exam (until 16:00)
  • Debating (until 19:00)
  • Speakers Club (until 19:00)
  • Squash League : KC4 vs GCJ2 (H)
  • TENNIS COACHES' MEETING (Sports Office)
28
  • WEEK 2
  • Trinity College (London) Practical Music Exams (Chapel)
  • Concert Band, Senior Strings & Senior Choir Rehearsal (until 08:00)
  • STAFF MEETING (Staffroom)
  • Wesley House meeting
  • Cycle Test (until 13:00)
  • Heads & Deputies of School meet with the Heads (AMR)
  • Interact Meeting
  • Prefects' Supper (Museum)
  • Squash League : KC Staff vs GC3 (A) and KC2 vs DSG (H) and KC3 vs SAC3 (H)
  • Confirmation Class (CLT)
29
  • WEEK 2
  • Catch Up Morning (Grade 8 - 11) (until 11:10)
  • ELECTION DAY
  • MANAGEMENT MEETING (AMR)
  • Assembly (Mr Wright)
  • ACADEMIC PLANNING (Museum)
30
  • WEEK 2
  • Grade 11 George Dickerson Reading Project (until 10:40)
  • Prefects' Meeting (Museum)
  • GRADE 12 EXAM MARKS CAPTURED
  • GRADE HEAD MEETING (AMR)
  • GRADE 12 GRID CHECKING
  • CHRISTIAN ETHOS SUB-COMMITTEE MEETING (AMR)
  • Debating (until 19:00)
  • Shine On! (in aid of Food4Future) - All Strings and Concert Band (Monument Fountain Foyer) (until 20:00)
  • Squash League : KC1 vs PA1 (Port Alfred)
  • Senior Choir Rehearsal (until 21:00)
31
  • WEEK 2
  • SLIPPER DAY (R20)
  • Chapel
  • ESTATES & BUILDING MEETING (Museum)
  • STAFF BIRTHDAY TEA
  • School Announcements, Hymn Practices & Staff Meeting / Development (until 13:00)
  • Netball : vs Port Alfred High (A)
  • MARKETING SUB-COMMITTEE MEETING (Advancement Office)
  • KWAM (Kids With a Mission)
  • SCA (Student Christian Association)